Aşk Yalanı

Yıllardır tartışma konusudur sevenler ve sevemeyenler arasında. Aşk var mı, yok mu? Sonda söylemem gerekeni başta söyleyeyim hemen, inanın bana aşk yok.

Burada sayfalarca bilimsel açıklama yapılabilir, keza duygusal da. Ama aşk diye bilinen duygunun gerçekleri vardır. Herkesin bildiği ama üstünde  düşünmekten çekindiği gerçekleri. Siz aşkı nasıl tanımlarsınız?

Karın ağrısı mı, kalp çarpıntısı mı, iki insanın karşılıklı bağlılığı mı ya da tek insanın bir insana olan üst sevgisi mi?

Hiç fark etmez. Ne derseniz deyin yanlış demiş olacaksınız. Bir soru daha. Birlikte olduğunuz insana olan “aşk”ınızın büyüklüğü ayrılınca mı ortaya çıkıyor? Cevap evet. Peki ayrıldıktan sonra yeni biri ile aşk yaşayana kadar mı hissediyorsunuz önceki sevdiğinizin büyüklüğünü, erişilmezliğini? Cevap yine evet.

Düşünün geçmişinizi ve bazılarınız şimdiyi. Hep nasıl oldu? Her ayrılıktan sonra ne yaşadım? Sonra nasıl toparlandım? Bu soruları sorun kendinize ve samimi olun.

Aşk bir kısır döngüdür. Aşk sevmek veya bağlanmak değil, istemektir. Aşk yaşanmamışlıkların varlığını bilmektir. Keşke’dir. Aşk yeni biri gelene kadar yaşanmış anılarla yetinmeyip, hayallerde yeni anılarla devam etmektir. Hayalciliktir.

Türkçe meali; eğer ayrıldığınız insana özlem duyuyorsanız -yaşanmamış-larınız vardır. Eksik kalan bir şeyler. Bu eksiklik ne kadar fazla ise AŞK sandığınız sancı o denli büyüktür. Ta ki yeni biri gelene kadar. Sonra onunla başlanır yaşanmaya hayat ve o da gider. Gider ama yine eksik bir şeyler kalmıştır yaşanması gereken. Yine AŞK olur. Ve böyle döner gider. Kısaca her şey psikoloji, her şey aklımızın içindedir. Kimi için elini tutmak, kimi için meşk etmek… Tarifler farklı, acılar aynı. Çünkü sebep aynı. Yaşanmamışlıklar.

Kurtulabilinir mi bu ruh halinden? Pek tabii. Zaten öyle bir hal yok, sadece biz yaratıyoruz, biz oynuyor, en acılı rolleri kendimize yazıyoruz. Duygularınıza değil, beyninize inanın.

Eğer bir ilişki bitmişse, yaşanacak bir şey kalmamıştır. Yaşayacak yeni şeyler bulma zamanıdır, eskiyi hayal etme değil.

Yorumlar

1 Yorum / “Aşk Yalanı”
  1. Derya dedi ki:

    şiirlerini yazılarını okuduğum birinden aşk yok diye okumak çok tuhaf. ama güzel.

Fikrini Söyle

Ne düşündüğünüzü paylaşın...
Yorumunuzla birlikte resim göstermek için gravatar kullanın. gravatar!