Başarmanın 6 Kuralı

Achievement1- Hayalinizi keşfedin: Önce bir kağıda hayallerinizi yazmakla başlayın. Bir sayfa kağıt gerçekte ne istediğimizi açıkça görmemizi sağlar. Daha gerçekçi ve daha sade görürüz bazı şeyleri. Üstelik hayallerini yazdığınızda artık korkutucu olmaktan da çıkarlar. Çünkü çoğu insan bilmediğinden, bilinmeyenden korkar. Küçük küçük parçaları, büyük hayaller haline getirmiş olursunuz. Daha düzenli, daha belirgin. Böylece günlük hedeflerinizi de unutmamış olacaksınız!

2- Zamanı kırın: Başlangıçta hayaliniz çok büyük, uzun süreli ve korkutucu gözükebilir. Hatta hayalinizi gerçekleştirmek için nereden başlayacağınızı bile bilemeyebilirsiniz. Nasıl, neyle başlamalı?
Orta vadedeki hedefler hayallerinizi daha net hale getirirler. Hayallerinizin bir sınırı olmalı. Bu şekilde daha belirgin bir hareket planı yapabilirsiniz. Orta vadeli hedefler, hayallerinizi kesinlikle küçültmezler; sadece daha uygun ve daha pratik hale getirirler.
Hayallerinize orta hedefler koyduğunuzda, ilk baştaki kadar korkutucu ve büyük gözükmeyecektir.
Bütün büyük başarılar küçük başarılarla oluşur. Aklımız aynı anda birçok küçük hedefi yönetebilir, bunları büyük bir hayale çevirebilir. Hayallerinizi küçük hedeflere ayırdığınızda hem rahatlığın keyfini hissedecek hem de inancınızı güçlendireceksiniz.

3- Bir hareket planı geliştirin: Artık hayallerinizdeki bazı noktaları daha gerçekçi görüyorsunuz. Ama hala gerçekleşebileceğine inanmıyorsunuz, çünkü nasıl somutlaştıracağınızı bilmiyorsunuz.
Burası önemli; hayallerinizin gerçekleşmesi doğru ve çalışan bir plana bağlıdır. Bu yüzden hareket planınız üzerine dikkatlice düşünün. Hayaliniz yeteri kadar büyükse, doğru düşünceyi/fikri ilk anda bulamayacaksınız demektir. Ancak pes etmeyin. Bilinçli aklınızın sınırları vardır ve her sorunun cevabını veremez. Tam bu noktada bilinçaltınızın yardımına ihtiyacınız var. Doğru düşünceyi yakalamak bir saatten üç aya kadar sürebilir. Bu sizin hayallerinizle olan uyumunuza ve onlara ne kadar inandığınıza bağlı. Doğru fikir en beklenmedik anda gelir, gelecektir. Size düşen sadece plan üzerine düşünmek ve cevabı beklemek 😉

4- Nasıl biri: Düşünün, bütün hayallerinizi gerçekleştirdiniz. Yeni sizi görebiliyor musunuz? Şimdiki sizle yenisinin aynı olacağını sanmıyorum. Muhtemelen biraz daha farklı, daha çok kendine güvenen, daha çok gülebilen, daha yardımsever….
Oturun, ve yeni sizi düşünün. Kişisel özelliklerinizi, neler giydiğinizi, aile ilişkilerinizi….olabilecek her detayı.
Hayata karşı tutumunuz “yaşıyoruz işte”durumundan kesinlikle çok farklı olacaktır. Mümkün olduğunca detaylandırın ancak yazdıklarınızın dışına çıkmayın, karakterinizi değiştirmeye zorlamayın. Bu halde bir fayda sağlayamazsınız. Her yeni hedefinizde kendiliğinden gerçekleşecek bir süreç olmalı bu.

5- Telkin: Kendinizi telkin edecek metotlar kullanın, prensipler tanımlayın, resmedin ve onaylayın.
Hayallerinizi keşfettikten sonra en önemli adım bu. Her gün sık sık pratik yapın. Böylece bilinçaltınızın harekete geçmesini, sizi desteklemesini ve daha da mühimi size karşı olmasını engelleyeceksiniz. Eğer bilinçaltınız size karşı ya da size rağmen çalışıyorsa, başarısızlıktan başka seçeneğiniz yoktur. Ancak kendinizi telkin ederek, yeni yollar bularak bilinçaltınızı kendiniz için şekillendirebilirsiniz.

6- Yeni hedefler: Hedefinize ulaştığınızda ne olacak? Her şey bitecek mi? Tabii ki hayır. Bugünkü başarınız,, yeni hedefler ve başarılar için başlangıç noktası olmalı. Kimileri hedeflerine ulaştıklarında birden dururlar. Büyük hata.
Bir başarı yoldaki bir noktadır sadece. Uzun bir yolda olduğunuzu unutmayın. Eğer bir sonraki hedefinizi belirlerseniz, yaşamınız boyunca tuzaklardan kaçınmış şekilde hayallerinizin peşinde olursunuz.  Bilin ki hayatınız hedefler koymayı bıraktığınızda sona erecektir.
Hedefinize ulaştığınızda daha iyi ve daha büyük hedefler belirleyin. Kendinizi bırakmayın. Her zaman direksiyondasınız, sadece nereye gideceğinize karar verin.

Fikrini Söyle

Ne düşündüğünüzü paylaşın...
Yorumunuzla birlikte resim göstermek için gravatar kullanın. gravatar!