Kendinize Güvenmenin Yolları

Psikoloji biliminin üzerinde ısrarla durduğu ve sürekli yeni yolar, çözümler sunduğu ilgi çekici bir konu. Her ne kadar bilimle ilgili olsa da, bu yazıda bilimsel verilerden uzak bir biçimde, bu psikolojik hâli yine psikolojik tanımlamalarla açıklamaya çalışalım.

Bilinen 3 gerçekle başlamak gerekirse; -Doğum -Büyüme -Ölüm : Esasen yazıyı burada noktalamak bile mümkün. Bu 3 kavramı düşünmek bile yeterli. Doğumu hatırlayamıyoruz, ölümü birden yaşıyoruz… Elimizde tek kalan BÜYÜME… Bunu da korkular, hayâller, üzüntüler, kayıplar, sevinçler gibi duygularla ve biraz da maddeci bir hayatla geçiriyoruz.

Birçok kaynakta şunu yapın, bunu yapın gibi  telkinler bulabilirsiniz. Ama bu yazıyı okuyorsanız durumunuzun farkındasınız demektir. Kendinize sormanız gereken tek şey: Ben burada ne arıyorum? Belki de kendinize güveniyor ama bunu bilmiyorsunuz. Beklentilerinizin büyüklüğü ve elinizde olanların azlığı böyle düşündürüyor olabilir sizi. İnsan, ihtiyaçlara göre isimlendirmeye veya çözümsüzlüklerde duruma en yakın isimleri bulmakta kendini şartlandırmış bir varlıktır. Kısacası, şu an kendinize güvenmenin yollarını aramakla gerçeği değil, sizi tatmin edecek cevabı arıyorsunuz. Aramayı bırakın, sizin sorununuz kendinize güven değil, yaşadığınız hayâl kırıklıkları ve bütün olanlara isim verme/verememe durumu.

Problemin adını değiştirin sadece…

Fikrini Söyle

Ne düşündüğünüzü paylaşın...
Yorumunuzla birlikte resim göstermek için gravatar kullanın. gravatar!