Komedi Perde 2010/12

Ülkemizde bir parti var beni şaşırtan ve diğerlerinden her şekliyle ayrılan. Ve bir ülke var yine beni şaşırtan ve diğerlerinden her şekliyle ayrılan. Bu ülke ‘Pitcairn Islands’ diye bilinen, Yeni Zelanda taraflarında özerk ama bağımlı tuhaf bir ülke. Ülkenin nüfusu 2008 verilerine göre 48 kişi. Evet yalnızca 48 kişi. Çok araştırdım ama pek bir bilgi bulamadım. Ülkenin başkanı kimdir? Bakanları kimlerdir? Polisi, hâkimi, memuru, işçisi, esnafı var mıdır diye?

Her insana onlarca görev düşen bir ülke düşünün. Bir laf vardır “Biz 40 kişiyiz, birbirimizi biliriz.” diye. Bu ülke bu tanıma uyan nâdir yerlerden biri. Ama gelin görün orada da karışıklık vardır. Eee… Seçmene hoş görünmek için bizim ülkemizde çokça rastladığımız popülist insanlardan orada da vardır. Nefes alması bile mazarrat olan insanları her yerde görmek mümkün.

Ülkemizde ise her şeye anlayan, saygınlığı radikal olmakta arayan biçâre insanlar ve bu insanların kurduğu partiler var. Tek tek isim vermeye gerek yok (mâlûm hukukî gerekçeler var). Ama bunların en başında PDP (Peace and Democracy) var. Neresinden konuştuğunu bilmeyen ve sahip olduğu sandalye sayısı kadar başkanı olan, partiye bağlı her milletvekilinin bahsettiğim ülke gibi onlarca görevi olan (öyle sanan) bir topluluk. Gülüp geçmek yerine dikkate alıp cevap veren büyük (!) politikacılarımız da onların ekmeğine yağ sürmekten öteye geçemiyorlar. Nihâyetinde ise onlara yakışan söylem: Biz 40 kişiyiz, birbirimizi biliriz!

Fikrini Söyle

Ne düşündüğünüzü paylaşın...
Yorumunuzla birlikte resim göstermek için gravatar kullanın. gravatar!