Masonluk Lions ve Rotary

Rotary:

Paul Haris 1905 senesinde Chicago’da ilk ROTARY kulübünü kurar. Başkanlığa da Silvester Schiele’yi getirir. Sonra çığ gibi büyüyerek bütün dünyaya yayılır bu örgüt. Amacı farklı mesleklerden tebârüz etmiş ve daha da geniş bağlantılar kuracak kişileri bir araya getirerek kaynaştırmak ve topluma hizmet etmektir. Herhangi bir ırkın veya milletin diğerlerinden üstün olmadığı, dünyadaki bütün insanların korku, açlık ve zulümden korunması, bütün insanlığın hayat standardının yükseltilmesi temel fikirleriyle çalışılır. İyi ahlâklı ve dürüst işadamlarına kucak açar. Her hafta toplanılır, “ocakbaşı toplantıları” denen kaynaşma buluşmaları yapılır. 1989’a kadar kadınları aralarına almazken, bu kural değiştirilir.

Lions:

1917’de Melvin Jones da gene Amerika’da ilk LIONS kulübünü kurar. Bu abreviasyonun açılımı Liberty, Intelligence, Our Nation’s Safety’dir(veya Security). Hâlen “özgürlük, anlayış ve ulusumuzun güvenliği” diye okunuyor. Ayda bir toplanılır. Arada faâliyet ve hayır işleri için görevli üyeler koşturur. ROTARY’den farklı olarak, LIONS’ta aynı meslekten kişiler aynı kulübe üye olabilir. Başlarda onlar da kadınları almazlar ama artık bu kural tarihe karışmıştır.

İkisinde de amaç kentsoyluluk değerlerini yaymak ve topluma hizmet etmektir. LIONS daha halka ve orta sınıfa yöneliktir, ROTARY ise işadamlarına, daha zengin sınıfa açıktır ama hizmette farkları yoktur.

Her ikisinde de mübâdele ile gençler farklı ülkelere gider, dünyalarının genişlemesi ve ufuk açılması yaşarlar. Her ikisinin de toplantıları herkese açıktır.

Masonluk:

Tarihi çok eskilere uzanan, Ortaçağ karanlığından çıkışta büyük rol oynayan ezoterik ve hârice kapalı bir kurumdur. Mâbediyyun şövalyelerineveya başka bir tarihî kuruma tek başına indirgenemez. İlk resmî kuruluşu İngiltere’de ve Hristiyanî olmakla beraber, zamanla bir ilâhî güce (Allah, Tanrı, Lord, God vs.) inanan ve iyi ahlâklı kişilerin alındığı beynelmilel bir teşkilât hâlini almıştır (tıpkı İhvânüs Safâ gibi). Bu süreçte bölünmeler de yaşanmış, inançsızları ve kadınları da kabûl eden “devrimci” gruplarla, muhafazakâr ve an’anelerine bağlı grup ayrılmışlardır. Türkiye’de de bu üvey kardeşler Hür ve Kabûl Edilmiş Masonlar Büyük Locası ve Özgür Masonlar Büyük Locası diye iki farklı obediyansta kurumsallaşmıştır.***

Bu bilgiler dışında genel olarak bilinenler ise;

 • Siyonist kuruluşlardır.
 • Lions ve Rotary alt kuruluşlardır.
 • Ülke bütünlüğüne tehdittirler.
 • Dönmeler -sabetaylar- üyeleridir.
 • İsrail’in gizli lobileridir.
 • Elitlerdir.
 • Onlardan olanlar ve olmayanlar olarak insanları ayırırlar.
 • Kendi çevreleri dışında kimseyle işbirliğine girmezler.
 • Ve Atatürk’ü öldürmüşlerdir.

Bunların ne kadarı doğrudur hiçbir zaman bilmek mümkün değildir. Bilenlere de inanmak pek mümkün değildir maalesef. Herkes görmek istediği gibi yorumlamaya, kendi doğrularına inanmaya devam edecektir. Bunu az da olsa aşmanın tek yolu; farklı yorumlardan ve farklı taraf kaynaklardan çokça metinler okumaktır. Seveni ve sevmeyeni diye ayırmadan tamamını… Sonuçta her insan bu çözümü kendi bulmalı.

Son olarak; sevmeyen ve/veya kötü gözle bakan bütün insanların eline fırsat geçtiğinde seve seve ve vakit kaybetmeden bu kuruluşlardan birine ya da tamamına katılmaktan geri kalmayacaktır. Bu da güzel insanımızın, anlaşılamaz psikolojisidir işte.

***Tanımlar M. Kerem Doksat’tan alınmıştır.

Yorumlar

4 Yorum / “Masonluk Lions ve Rotary”
 1. Necat dedi ki:

  Bunların bu tür kuruluşların kurulmasındaki en büyük rolü kendi sistemlerini dinini yaygınlaştırmak amaçlı olabilir. Ama en büyük sorun bu kuruluşların arkasında olanlar yahudi masonlar olsun misyoner hristiyanlar olsun islam dininin ortadan kaldırmaları için her türlü faaliyetleri yapıyorlar kısaca özetlersek eğer

 2. Davud dedi ki:

  Ne kadar barış sevdalısı olduklarını görmek için Filistin’e, Gazze’ye bakmak yeterli. Üstün olan onlar, üstün olan onların inancı. Bunun uğruna ne gerekiyorsa yapılır. Zaten insanlara ben savaşçıyım diye şirin görünemezsin. Guya onlara hizmet ederek sempatilerini kazanıp onları da hedef noktasında kullanmaktır esas. Niyetler ayan beyan ortada, daha neyin araştırmasını yapacağız. Onların inancından birinin ayağına diken batsa dünya ayağa kalkar. Lakin bizim Gazzeli kardeşimiz ölmüş, acıların en acısını çekmiş umurunda mı. Niyetler ortada, Müslümanlığı dünyadan kazımak. Kabe’nin tepesine bina dikip Kabe yi kutsal mabedi küçültmeye, etkisizleştirmeye çalışmadılar mı? Niyet belli. Çok profesyonelce çalışıyorlar.

 3. mesut dedi ki:

  Bu yazı ne zaman yazıldı bilmiyorum tarih belirtilmemiş. Dediğinz gibi kişinin kendi araştırmasına bağlı bir olay, amaç iyi mi kötü mü bilinmez ama ben şahsi görüşümü söyleyim bu işin içinde gizli bir art niyet yatıyor. yani amaç ne yönde ilerleyecek bilinmez. Araştırmaya devam 🙂

  • Erbil Deniz dedi ki:

   Amaç engel olabilmek değil (zaten mümkün de değil), neler düşündüklerini anlayabilmek olmalı bence. Farklı kaynaklardan detaylar bulduğunuzda ben de okumak isterim.

Fikrini Söyle

Ne düşündüğünüzü paylaşın...
Yorumunuzla birlikte resim göstermek için gravatar kullanın. gravatar!