Nasıl Mutlu Olunur?

Mutluluk beyinde amigdala ile ilintili hormonal bir duygudur. Adrenalin, epinefrin, dopamin, serotonin gibi doğal hormonlar mutlu hissetmemizi sağlayan başlıca etkenlerdir. Kendinize yapay olarak bu hormonların benzerlerini bulup enjekte etmeniz pek bir şey ifade etmeyecektir kalıcı olarak. Ancak LSD gibi bağımlılık yaratan ve beynin bazı bölümlerinde baskı oluşturarak korku, endişe gibi duyguları engelleyen maddeler de vardır. Fakat sonuç olarak bunlar da mutsuzluğu artıracaktır.

Peki ne yapmalı?

Bilimin dışında çözümler aramak beyhude çabalamaktır. Bilim der ki: siz mutlu olmak için beyninize muhtaçsınız. Beyninizin kontrolü kimde? Eğer başka bir maddeye ve kişiye devretmediyseniz yani normal bir insansanız sizde olması gerekir.
Beyninizi mutluluğa şartlandırabilirsiniz. “Her şeyin iyi (hayırlı) tarafını düşünün” diye birçok kaynakta okumuş olmanız muhtemeldir. Ama ne kadar doğru, ne kadar akılcı sizce?
Çok basit aslında mutluluğu bulmak, yaşamak. Hayal kurmak, sizi etkileyen ve ilgilendiren yazılar okumak, bir şeyler izlemek, başarmaya çalışmak ve tabi ki düşünmemek (yararsız düşüncedir kasıt burada). Ayrıca arabesk dinlememek de başlıca şartlardandır bilesiniz.

Güne başlarken dengesiz insanlar gibi bağıra çağıra uyanabilirsiniz. Duş alırken şarkı söyleyebilir, gün içinde anlamsız yere sırıtabilirsiniz. Yemek yerken yavaş yavaş yiyebilir, yemek yemekten çok sohbet etmeyi düşünebilirsiniz. Yatmadan önce soğuk suyla kafanızı yıkayabilir, hasta olmamak isteyip yine de deneyebilirsiniz. Bu yazıyı okurken kendinizi yukarıda sayılanları yaparken hayal edebilir, durduk yere mutlu olabilirsiniz.

Batıldan uzak durmakla, şimdiye kadar bilinen fakat mutluluk vermeyen fikirlerinizi, düşüncelerinizi değiştirmeye çalışmakla (abartmadan) da başlayabilirsiniz. Tercih sizin, sadece isteyin.

Yorumlar

6 Yorum / “Nasıl Mutlu Olunur?”
  1. Ç. Candan dedi ki:

    Haklısınız da, mutlu BEN’i bulmam zaman alacak bundan 5 yıl önce kaybettim; ruhumun derinliklerine…….. .. O’nu derinliklerden nasıl çıkarabilirim ki?

  2. Bahar Akçay dedi ki:

    Keşke yazmak kadar kolay olsa mutlu olmak

  3. Yasemin Toprak dedi ki:

    Ben bunları yapmıyorum ama yinede mutluyum

Fikrini Söyle

Ne düşündüğünüzü paylaşın...
Yorumunuzla birlikte resim göstermek için gravatar kullanın. gravatar!