Ölüm Nedir ki?

Başlık saçmalıktan ibaret olan, beyin yıkama aracı bir yerli diziyi çağrıştırsa da, benim söylemek istediklerim başka.

Bugün bayram… Yani ruhen mutluluk günü. Ama bu mutluluk dediğimiz soyut kavram, artık herkes için aynı anlamı taşımıyor. Kişiye göre değişen, kimini mutlu ederken kimini hüzne boğan bir duyguyu yaşıyoruz artık bayramlarda. Bu anlamda benim aklıma bu yıl ölümü düşünmek geldi. Hemen hemen her bayram yalnızları oynadığım için doğal olsa gerek bu gel-gitler.

Ölen insan mutlu oluyor mudur? Öldükten sonra mutluluk (gerçek anlamıyla) varsa eğer, yaşamak için neden direniyoruz? Ya da öldükten sonra mutluluğun adını bile unutacaksak, neden yaşarken mutlu olamıyoruz? Çok mu büyük hedeflerimiz, isteklerimiz, egolarımız? Veya öldükten sonra da farklılışacaksa mutluluk herkes için, esas mutluluğu kim nasıl tanımlayacak? Mutluluk var mı, yok mu? Bunca zamandır aslında olmayan bir şeye kavuşmak için mi çabalıyoruz? Siyasetten, ekonomiden, hukuktan, dinden, felsefeden, ideolojilerden, tarihten, gelecekten ve bilimden ayrı bir yerlerde de mutluluk var mı? Yoksa mutluluk için bunlara bağlı mı olmalıyız? Bunca disiplinin aynı anda ve her insana göre kusursuz olması mümkün değilken, gerçekten mutluluk nasıl mümkün olabilir?

Eğer ölümden sonrasında – yeniden dirilme ya da yaşam veya ruhen dirilme – inancınıza hangisi uyuyorsa – , bunca doğrunun biraraya gelmesi gerekmiyorsa mutluluk için, ölüm kötü bir şey olmasa gerek!

Ama mutluluğun tanımından emin olamadığımız gibi, öldükten sonra da neler olacağından emin olamıyoruz. Bu yüzden savaşmaya devam… Her şeyle.

Mutlu bayramlar

Yorumlar

1 Yorum / “Ölüm Nedir ki?”
  1. Yasmin dedi ki:

    Söyleyecek bir şey yok. Sadece düşünmek gerek. En güzeli son cümle herhalde. * Bu yüzden savaşmaya devam… Her şeyle

Fikrini Söyle

Ne düşündüğünüzü paylaşın...
Yorumunuzla birlikte resim göstermek için gravatar kullanın. gravatar!