Psikoloji ile Savaş

Her insanın dibe vurduğu anlar hatta zaman dilimleri olur şüphesiz. O zamanlarda her şeyin üst üste geldiğini düşünüp bütün kötülüklerin bizi bulduğunu sanırız. Oysa gerçek öyle değildir. Biz kötülükleri bulur ve onları yaşarız. Battıkça batmaktır aslında yapılan. Bir bataklığa girdiğimizin farkında olsak da, kurtulmak için şuursuzca çırpınırız. Yanlış kararlar verir, yanlış olan adımlar atarız. Sonuçta biraz daha batarız.

Ne yapılmalı peki? İyimser olmak çare olabilir ama kurtarmaz o durumdan bizi. Çekim yasasını biliyoruz çoğumuz. Ne istersek onu çekeriz kendimize. Burada önemli olan içtenlik ve samimiyet. Ayrıca düşünce gücü gibi biraz daha ütopik eylemleri de kullanabilirsiniz. Bunların faydası var ya da yok. Tartışma konusu olan bu değil. Esas olan sizi rahatlatacak, mutlu edecek herhangi bir yol bulmanızdır.

Tanınmış kişilerin hayatları, bilim insanlarının düşünce biçimleri ve hemen herkesin verdiği savaş… Bunlar bir nebze de olsa yol gösterebilir.
Yapılmaması gereken yegane sey ise, hiçbir özelliği olmayan insanların sizlerden daha iyi yerlerde olduğunu düşünmek.  İki kelimeyi yan yana getirmekten aciz insanımsı canlıların hayatlarını, yaşayış biçimlerini örnek almak şöyle dursun, düşünmeyin bile. Onlar kim ki?

Son önerim ise; yazın… Aklınızda olan her şeyi, yapmak istediklerinizi, sizi kızdıran şeyleri yazın. İlla herkes okusun demiyorum. Hatta yazdıktan sonra yırtabilirsiniz bile. Ama yazın…

Bu yazı altına yorum yapmak bile bir başlangıç olabilir. Düşünün…

Çabuk pes eden insanlar olamayız bizler. Herkesin doğru sandığını biz doğrulamak zorunda değiliz. Ve unutmayın herkesle aynı yolda değilsek doğru yoldayız demektir.

Düşünmekten vazgeçmeyin.

Fikrini Söyle

Ne düşündüğünüzü paylaşın...
Yorumunuzla birlikte resim göstermek için gravatar kullanın. gravatar!