Türk İnsanı ve Yatırım

Bu yazı değerli arkadaşım Emrah KORHAN tarafından Nisan 2008’de o zamanki sitemiz sitekam.com’da yazılmıştı. Şimdi tekrar okuyalım ve görelim neler değişmiş?

—————————————————————

Ahmet kriz çıkacak dolar yükselecekmiş (Dolar:1,70) dolar hızla düşer aradan iki üç ay geçer. Mehmet kriz çıkacak dolar yükselecekmiş (Dolar:1,50) dolar yine aşağıya yönünü çevirir ve aradan üç dört ay geçer. Veli kriz çıkacak dolar yükselecekmiş (Dolar:1,30)dolar yine düşer.

Güzelim Türk insanı elinde kıt kanaat biriktirdiği üç kuruşla dolara yatırım yapar ama sonuç yukarıda verdiğim örnekteki gibi olur. Yabancıların sürekli sıcak para desteğiyle ayakta duran güzelim ülkemin ekonomisinin nadide şirket hisselerini Türkiye’ye ayak basmayan insanlar, silip süpürüyor biz ise hala dolar alıyoruz. İnsanlarımız maalesef borsadan soğutulmakta, bir oyun olduğu,çok zarar edildiği insanlarımızın bilinçaltına yerleştirilmektedir. Hâlbuki insanlar gelecekleri için, çocukları için ülkemin önde gelen şirketlerine ortak olsa hem ülkemiz kazanacak hem de yurdum insanı ama ne yazıktır ki bu hakkımızı yabancılar almakta. Hisselere uzun vadeli yatırım kazandırır çünkü bizim şirketlerimiz zor şartlarda da olsa iyi kar açıklamakta ve bunlardan da hissesi olan yabancılar yararlanmaktadır.

Borsa zenginlerin yer aldığı bir yatırım aracı değildir aksine yapılması gereken en önemli yatırımdır. Her ay düzenli bir şekilde yatırılan paralar aileler için gelecekte çok güzel birikime dönüşmektedir. Hayat zor şartlar zor gün geçtikçe yaşamak işkence durumuna geliyor. Bu yüzden 5–10 lira demeden insanlarımız tasarruf alışkanlığı kazanmalı. Maalesef kredi kartları ülkemiz insanlarını zora sokmakta, birçok olumsuzlukların oluşmasına neden olmaktadır.

Türk insanı biraz gözünü açsın, daha uyanık olsun yabancılara güzelim şirketleri bırakmasın ben bunu söylemek isterim. Borsa uzun vadede kaybettirseydi yabancılar şirketlerimize ortak olmaz, almak için sıraya girmezlerdi. Yazımda ülkemiz borsasına çok değişik açıdan bakarak yatırım yapmanın özellikle borsada yatırım yapmanın ne kadar çok manevi değeri olduğunu da belirtmek istedim.

Fikrini Söyle

Ne düşündüğünüzü paylaşın...
Yorumunuzla birlikte resim göstermek için gravatar kullanın. gravatar!