Yunanistan Aktarmalı Türkiye

2009’dan bu yana devam eden durgunluk yavaş yavaş yerini “kriz” söylemlerine bıraktı. Artık o kadar geç kalındığı anlaşıldı ki, “kontrollü iflas” gibi yeni tanımları geliştirmeye başladı piyasalar. Bundan sonra ne olacak peki?

Yunanistan’ın iflası Avrupa Birliği için psikolojik bir sınav olur. Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin batması “Demek ki olabiliyormuş.” dedirtecek ve domino etkisi yaratabilecektir. Yunanistan ardından İtalya ve İspanya’yı şüphesiz takip ettirecektir. Bu ülkelerin tahvillerine yatırım yapan başta Almanya ve Fransa olmak üzere büyükbaş ülkelerde de sıkıntılar başlayacaktır. Şu dönem sallantıda olan borsalar, o günlerde adını bile kaybedecek duruma gelecektir muhakkak. İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin yaşayacağı sıkıntı Brezilya’yı etkileyecek ve bu şekilde domino devam edecektir.

Ama Türkiye’yi teğet bile geçmeyecektir.

Güçlü ekonomimiz ve yeterli rezervlerimizle üstesinden geleceğiz şimdilik selam veren bu krizin. Çünkü Yunanistan’ın batması yeni tedbirler aldırmayacaktır. Yunanistan’da faizler yükselmeyecektir. Bu durumda da adım adım düşürdüğümüz faizle oynanamamıza gerek kalmayacaktır. Yunanistan faizleri yükseltmeyeceği için Türkiye’nin bağımlı olduğu ve ülkeyi mekan tutan sıcak para Yunanistan’a kaymayacaktır. Türk lirası şu anki değerini sürdüreceği için de dış ticarette herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Kuzey Afrika’da çıkan (çıkartılan) karışıklık zaten hiç etkilemiyor Türkiye’yi.

Kısaca boşverin, tüketmeye ve gönül rahatlığıyla harcamaya ve borçlanmaya devam edin. Bize bir şey olmaz.

Fikrini Söyle

Ne düşündüğünüzü paylaşın...
Yorumunuzla birlikte resim göstermek için gravatar kullanın. gravatar!